Lego laget en versjon i full størrelse av «Koenigsegg Sadair’s Spear», som nådde en hastighet på 111 km/t
Fans kan også få tak i en modellversjon av bilen laget av klosser.
Lego har gjennom årene samarbeidet med en rekke bilprodusenter for å lage offisielle og detaljerte sett av noen av deres mest populære biler. Mange av de mest kompliserte modellene tilhører Technic-serien, og disse miniatyrmodellene av kjente biler har en rekke intrikate bevegelige elementer, blant annet motorer, dører, spoilere og mer.
I denne sammenheng har Lego og Koenigsegg gått sammen om å lage en klossversjon av bilen «Sadair’s Spear» (oppkalt etter den berømte veddeløpshesten som eies av Koenigsegg-familien), et sett som består av 4 104 klosser, har en autentisk V8-stempelmotor, en fungerende 9-trinns girkasse, Triplex-fjæring foran og bak, en roterende girskive og en fungerende «Ghost Mode»-funksjon som effektivt komprimerer bilen for å gjøre den enda mer strømlinjeformet – en mekanisme som også finnes i den virkelige bilen.
Dette Lego-settet kommer i salg fra 4. juli til en pris av 399,99 £/449,99 €. Det er også et ganske stort sett, med en høyde på 15 cm, en lengde på 59 cm og en bredde på 28 cm. Se det nedenfor.
For å markere lanseringen av dette settet bestemte Lego seg også for å lage en Lego-modell av «Sadair’s Spear» i full størrelse, laget av 327 906 klosser og med en vekt på rundt 1 800 kg. Det tok 9 400 timer å lage den, og Lego bestemte seg til og med for å sette den kjørbare bilen på en hard prøve, ved å ta den med til Goodwood-godset for å kjøre den rundt på Festival of Speed-banen, hvor bilen til slutt nådde en toppfart på 111 km/t, noe som gjør den til den raskeste store Lego Technic-modellen noensinne (den forrige rekorden lå på 50 km/t). Ganske imponerende, faktisk.
